Haber

ABD’nin Alabama eyaletinde siyahi nüfus korunarak oluşturulan seçim bölgesi haritası reddedildi

ABD’nin Alabama eyaleti Yüksek Mahkemesi, Cumhuriyetçi temsilcilerin eyaletteki siyah nüfusu koruyarak oluşturduğu seçim bölgesi haritasını reddetti.

Üç federal yargıçtan oluşan mahkeme, 217 sayfalık kararında eyalet milletvekillerini Oy Hakkı Kanunu’na uymamakla eleştirdi.

Kararda, eyaletteki siyah azınlığın adil bir şekilde temsil edilebilmesi için yeni bir seçim bölgesinin oluşturulması gerektiği belirtilirken, eyalet milletvekillerinin bu konuda Haziran ayında alınan mahkeme kararının gereklerini yerine getirmediğine dikkat çekildi.

Mahkeme, eyalet meclisinin bu aşamada siyah seçmenlerin adayları seçebileceği ikinci bir bölge oluşturacağına inanmak için hiçbir neden bulunmadığını ileri sürerek eyaletin seçim haritasının özel bir uzman gözetiminde yeniden çizilmesine karar verdi.

Alabama’daki seçim bölgesi tartışması da bu yıl ABD Yüksek Mahkemesi’ne taşınmış ve mahkeme, haziran ayında 4’e 5 oyla eyaletin çizdiği seçim bölgesi haritasını adaletsiz bulmuştu.

ABD Lideri Joe Biden, Yüksek Mahkeme’nin Alabama eyaletindeki seçim bölgelerinin siyah azınlıkların yaşadığı alanlar dikkate alınarak yeniden belirlenmesi yönündeki kararını memnuniyetle karşıladı.

Alabama’da seçim haritası tartışmaları

Alabama eyaletindeki 7 seçim bölgesinden 6’sı Cumhuriyetçiler tarafından temsil ediliyor.

Seçim haritasının yeniden düzenlenmesi gerektiğini düşünenler, eyaletin yüzde 27’sini oluşturmalarına rağmen siyahilerin 7. bölgeye “sıkıştığını”, tek bölgede çoğunluk oluşturduğunu savunuyor.

Cumhuriyetçi ağırlıklı eyalet yasama organının oluşturduğu mevcut haritada 7. bölge dışındaki siyah nüfusun birinci, ikinci ve üçüncü seçim bölgelerinde azınlığa bölündüğü görülüyor.

Siyah nüfus dikkate alınarak oluşturulacak yeni seçim bölgesi haritasının 2024 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Demokratlara avantaj sağlayabileceği değerlendiriliyor.

Alabama’daki seçim bölgesi haritası kararının, benzer tartışmaların yaşandığı Güney Carolina, Teksas ve Florida gibi Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu eyaletleri de etkileyebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu