Yaşam

İklim aktivistlerinden Roma’daki ‘Aşk Çeşmesi’nde boyalı protesto

İtalyan mimar Nicola salvi18. yüzyılda inşa edilmiş ve o zamandan beri Roma’nın en turistik noktalarından biri olmuştur. trevi Çeşmeiklim aktivistlerinin hareketine tanık oldu.

İtalyan basınında yer alan haberlere göre, Pazar sabahı tarihi çeşmenin havuzuna bir grup iklim aktivisti girerek siyah kömür bazlı bir sıvı döktü ve “Kömür istemiyoruz” açılmış pankart göstericiler, “Ülkemiz (kömürden) ölüyor”şarkı söyledi.

https://twitter.com/sputnik_TR/status/1660345927758934017

Aşk Çeşme ‘ olarak da anılan çeşmeyi ziyarete gelen turistler, iklim aktivistlerinin eylemine tepki gösterirken, güvenlik güçleri göstericileri havuzdan çıkarmak için müdahale etti. Hareketin ardından şadırvan havuzunda temizlik çalışmalarına başlandı.

Birkaç hafta önce, iklim aktivistleri Roma’daki tarihi Dört Nehir Çeşmesi’ni ve Nisan ayında İspanyol Merdivenleri’nin önündeki 17. yüzyıldan kalma harabeleri yeniden ziyaret ettiler. Barcaccia ÇeşmesiKömür bazlı siyah bir sıvıyı şehre dökerek protesto gerçekleştirmişti.

Aktivistlerin Mart ayında Floransa Belediyesi olarak kullanılan tarihi Vecchio Sarayı’na ve Milano’daki Vittorio Emanuele 2 Anıtı’na saldırması birçok kişinin tepkisini çekmişti.

İtalya’da sağcı koalisyon hükümeti, iklim aktivistlerinin son dönemde kültürel varlıklara yönelik artan hareketleri nedeniyle 11 Nisan’da. zararlı eylemlere para cezaYeni bir yasa tasarısı kabul edildi ve onaylanmak üzere meclise gönderildi.

haberhalfeti.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu