Haber

İzmir’de metro ve tramvay işçilerinin grevi sona erdi

İZMİR – İzmir Metro A.Ş adıyla yetkilendirilen Sosyal Demokrat Kamu Patronları Sendikası ile Türk Demiryolu İşçileri Sendikası arasında yapılan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinden sonuçlar çıktı. Günlerce süren müzakereler sonucunda TİS’e karar verildi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Şükürler olsun… Çok mutluyum… Metro ve tramvaylarımız yarın sabah itibari ile tekrar seferlere başlıyor. Uzun yıllardır yaşanan büyük sıkıntıların geride kalmasından dolayı çok mutluyum. 2 gün bitti.Tüm İzmirlileri sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”

BASIN ÇIKARDI

Sendikanın talebi doğrultusunda akşam saatlerinde basın mensuplarının dışarı çıkarıldığı alanda özel güvenlik ve polis eşliğinde personelin görüşleri alındı.

Daha sonra Metro A.Ş. Genel Müdürlük önünde bekleyen gazetecilere açıklama yapıldı. Demiryol-İş Sendikası Şube Sekreteri Aytaç Yılmaz, “Her iki taraf da memnun, uzlaşı ile bitirdik. Detayları sonra açıklayacağız.”

Sözleşmede personel ücretleri 4 kümede toplanırken, birinci ve ikinci kümede yevmiye 640 TL, üçüncü kümede 570 TL, dördüncü kümede 550 TL olarak belirlendi.

İŞÇİLERDEN TEPKİ

Öte yandan düşük fiyat anlaşmasına tepki gösteren bazı işçiler de sendikanın açıklamasını beklemeden alanı terk etti. Paklık ve hudut birimi çalışanları, “Bizi sattılar” diyerek tepki gösterdi.

İzmir Metro A.Ş. Türkiye Demiryolu Personeli Sendikası ile Türkiye Demiryolu Personeli Sendikası arasında 625 çalışanı ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri sonuç vermeyince işçiler 31 Temmuz’da greve gitti. (HABER MERKEZİ)

haber-seyhan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu